Strona główna Austria Wiedeń Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus

3312
0

Dom hundertwassera w Wiedniu

Zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera przy współudziale architekta Josefa Krawina jako współautora i architekta wykonawczego Petera Pelikana kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse jest atrakcją architektoniczną Austrii i przyciąga zainteresowanie turystów z całego świata.

Friedensreich Hundertwasser, którego prawdziwe nazwisko to Friedrich Stowasser, słynął ze specyficznej, oryginalnej i charakterystycznej twórczości, która odzwierciedlała się w jego projektach. Z zewnątrz Hundertwasserhaus ozdobiony jest licznymi, kolorowymi elementami, które przyciągają wzrok każdego przechodnia. Nie uświadczy się w tym miejscu linii prostych. Mieszkańcy tego kompleksu mogą zaprojektować i ozdobić fasady okien swojego mieszkania, w sposób odpowiadający ich upodobaniom. Znajduje się tu około 250 drzew i krzewów. Dzięki temu kompleks jest zieloną przystanią w samym środku Wiednia. Obiekt można zwiedzać ale zwiedzanie możliwe jest niestety tylko z zewnątrz ze względu na to, że jest to czynny budynek mieszkalny.

Niedaleko domu hundertwassera znajduje się natomiast Hundertwasser Village, który jest zespołem handlowym zaprojektowanym również przez Friedensreich Hundertwasser. Stworzony w latach 1990-1991 na miejscu warsztatu wulkanizacyjnego kompleks jest dostępny dla zwiedzających. Jest to jedyne centrum handlowe z barem i sklepami zaprojektowane przez Hundertwassera w charakterystycznym dla niego stylu.

Ważne informacje o Hundertwasserhaus

  • Hundertwasser haus jest jednym z najsłynniejszych dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera.

Adres:

Hundertwasserhaus
Kegelgasse 36-38,
Wiedeń 1030, Austria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj