Strona główna Austria Wiedeń Katedra św Szczepana w Wiedniu

Katedra św Szczepana w Wiedniu

4304
0

Katedra św Szczepana

To jeden z bardziej charakterystycznych symbolów austriackiej stolicy. Budowę świątyni rozpoczęto w XII w. Przetrwała próbę czasu i do dziś uchodzi za jeden z bardziej majestatycznych i znaczących obiektów gotyckich w Wiedniu, a także całej Austrii.

Wymiary katedry są imponujące — jej wysokość ma dokładnie 107,2 m, a szerokość 34,2 m. W obrębie budynku znajdują się cztery wieże, gdzie najwyższą jest ta południowa — 136,44 m. Chętni do podziwiania widoków rozpościerających się z tarasu na jej szczycie muszą pokonać 346 stopni na schodach. Łącznie wisi tutaj 13 dzwonów. Najbardziej znanym jest tzw. Pummerin, który umieszczono na wysokości 68,3 m na wieży północnej. Co ciekawe, jest to drugi co do wielkości wolno wiszący dzwon europejski — w dodatku czynny. Układ dachówek tworzy obraz cesarskiego orła dynastii habsburskiej i herby: Wiednia i Austrii. Wnętrze świątyni przechodziło wiele zmian i renowacji, aż do epoki baroku.

Grobowce katedry są miejscem spoczynku znamienitych postaci, a sam Cesarz Fryderyk III Hohenzollern został pochowany w dostojnym sarkofagu wykonanym z marmuru, którego płyta waży osiem ton. W oddzielnej części kaplicy spoczywa Eugeniusz Sabaudzki, a w katakumbach katedry pochowano księcia Rudolfa IV — założyciela z dynastii Habsburgów. Odnajdziemy też groby wiedeńskich kardynałów i arcybiskupów. Poza kunsztownymi ołtarzami i kaplicami bocznymi podziwiać możemy dodatkowo skarbiec katedry, w którym znajdują się pozłacane i zdobione kamieniami szlachetne relikwie, monstrancje, a także oryginalne teksty i księgi sprzed wieków oraz szaty liturgiczne.

Ważne informacje o Katedrze św. Szczepana

  • Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii.

Adres:

Katedra św. Szczepana
Stephansplatz 3,
Wiedeń 1010, Austria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj