Strona główna Austria Wiedeń Prater

Prater

2843
0

Prater w Wiedniu

Prater to publiczny park rozciągający się na 1700 hektarach, umiejscowiony pomiędzy Dunajem a Kanałem Dunajskim. Dawniej był to obszar łowiecki Habsburgów, który został udostępniony publiczności w 1766 roku przez cesarza Józefa II. Jego nazwa ma swoje korzenie w języku łacińskim oznaczające łąki. Jest to swoisty ośrodek wypoczynkowo-sportowo-rozrywkowy. Można tu znaleźć niemal wszystkie możliwe rodzaje karuzel.

Wiedeński Diabelski Młyn

Jednym ze starszych symboli Wiednia jest umiejscowiony na Praterze Diabelski Młyn. Jego najwyższy punkt sięga ponad 65-metrów nad ziemię, umożliwiając podziwianie z góry zachwycającego miasta.

Wybudowano go w roku 1897, z okazji 50-lecia koronowania Franciszka Józefa na cesarza i od tego momentu młyn stał się newralgiczną i charakterystyczną częścią Wiednia. Usytuowany na skraju wesołego miasteczka, obraca się z prędkością 2,7 km/h, przy średnicy koła dochodzącej do 61 metrów, a cała konstrukcja waży 430 ton. Z wagoników można podziwiać miasto oraz cały park.

Diabelski Młyn służy również jako źródło wiedzy. W ośmiu historycznych wagonikach przy wejściu zorganizowano wystawę opisującą 2000 lat historii Wiednia. Wagoniki można również wynająć na wesele czy ekskluzywne przyjęcie. Tym bardziej że Młyn jest czynny przez cały rok.

Ponadto Wiedeński Diabelski Młyn nie tylko służy jako atrakcja turystyczna i forma rozrywki, lecz „występuje” także w filmach. Z Orsonem Wellsem „zagrał” w filmie „Trzeci człowiek”, a u boku Timothy’ego Daltona „wystąpił” w filmie o Jamesie Bondzie, W obliczu śmierci”. Przez Europejską Akademię Filmową docenione to zostało w roku 2016, gdy Wiedeński Młyn wpisano na listę „Skarbów europejskiej kultury filmowej”.

Ważne informacje :

Adres:

Wiener Prater
Wiedeń 1020, Austria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj