Strona główna Litwa Wilno Katedra wileńska

Katedra wileńska

1875
0

Katedra Archidiecezji Wileńskiej

Główną świątynią katolicką na Litwie jest Archikatedra Bazylika pod wezwaniem św. Stanisława i św. Władysława. Status bazyliki katedra zyskała w 1922 r., to tytuł honorowy kościoła. Jest to najwyższa ranga nadawana przez papieża, tylko wyjątkowym świątyniom. Odbywają się tam największe uroczystości narodowe, państwowe czy chrześcijańskie.

Od wieków w podziemiach katedry wileńskiej chowani byli ludzie najbardziej zasłużeni dla kraju. W królewskim mauzoleum spoczywają szczątki króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra z dynastii Jagiellonów, jedynego władcy Polski i Litwy pochowanego w Wilnie. Miejsce to znajduje się pod kaplicą św. Kazimierza.

W podziemiach bazyliki umieszczone są również szczątki wnuka księcia Giedymina i najpotężniejszego litewskiego władcy – Witolda Wielkiego oraz jego żony Anny.

Tu pochowane zostały także dwie żony króla Zygmunta Augusta: Elżbieta z Habsburgów i Barbara Radziwiłłówna. Ta druga była uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet w ówczesnej Europie. W murach archikatedry znajduje się urna z sercem króla Władysława IV Wazy, a w podziemiach zachował się najstarszy na Litwie fresk z XIV w. oraz resztki świątyni pochodzące z XIII–XV w.

Ważne informacje o: Archikatedra w Wilnie

  • Obchodzone są tu najważniejsze święta katolickie, narodowe i państwowe.

Adres:

Bazylika archikatedralna
Šventaragio g.
Wilno 01143, Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj