Strona główna Litwa Wilno Baszta Giedymina

Baszta Giedymina

2771
0

BASZTA GIEDYMINA w Wilnie

Wileński zamek górny to gotycki zamek w Wilnie, którego pozostałości znajdują się na wzgórzu Giedymina. Baszta zachodnia zamku górnego w Wilnie pełni rolę punktu widokowego z którego rozpościera się widok na przepiękną panoramę Wilna. Oprócz tego, na Baszcie znajduje się ekspozycja z makietami zamków wileńskich z drugiej połowy XIV – początku XVII w. wraz z tamtejszym uzbrojeniem, ikonografią dotyczącą dawnego Wilna.

U podnóża wzgórza Giedymina znajduje się wyciąg kolejki, którą można wjechać na szczyt. Jego dolna stacja – od strony rzeki Willi – znajduje się na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Wilnie. Wjazd na górę trwa niecałą minutę a trasa liczy 71 metrów. Podczas wjazdu naszym oczom ukazuje się wspaniała panorama miasta.

Legenda

O pochodzeniu zamku górnego opowiada legenda. Raz książę Giedymin udał się na polowanie i przebywał w dolinie Świntoroga. W trakcie nocy przyśnił mu się wspaniały sen – na wzgórzu u zbiegu rzeki Wilii i Wilejki stoi ogromny żelazny wilk i wyje niczym stado stu wilków. Przebudzony książę Giedymin zapytał swoją boską Lizdejkę, co może oznaczać sen. Lizdejka przewidziała, że ​​tam, gdzie wyje wilk, wyrośnie piękne i duże miasto, a wieści rozejdą się po całym świecie.

Ważne informacje:

  • Na wzgórze można dojechać kolejką od strony rzeki Willi
  • Wejście na górę jest bezpłatne. Zaś wejście na samą basztę jest płatne.

Adres:

Gedimino pilies bokštas
Arsenalo g. 5
Wilno 01143, Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj