Strona główna Litwa Wilno Muzeum Pieniądza w Wilnie

Muzeum Pieniądza w Wilnie

380
0

Muzeum Pieniądza w Wilnie to jedno z najnowocześniejszych muzeów pieniądza w krajach bałtyckich. Znajduje się w budynku przy skrzyżowaniu Alei Gedimino i ulicy Totorių i zajmuje pięć sal muzealnych o łącznej powierzchni 350 m². Interaktywna ekspozycja pozwala zwiedzającym zapoznać się z historią bankowości na świecie, dowiedzieć się, jak wyglądały pieniądze w starożytności, poznać historię pieniędzy papierowych oraz obecnych kart kredytowych. W sali monet można zobaczyć różne monety, w tym obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie. W sali „Współczesne pieniądze świata” zwiedzający mogą dowiedzieć się o historii pieniędzy dowolnego kraju poprzez wysunięcie szuflady z nazwą wybranego państwa. Muzeum opowiada także o środkach zabezpieczenia banknotów oraz podaje notowania giełdowe papierów wartościowych, kursu walut i metali szlachetnych na giełdzie wileńskiej.

Muzeum Pieniądza to również muzeum interaktywne, wyposażone w terminale komputerowe z programami edukacyjnymi, filmami tematycznymi, grami, prezentacjami i wirtualnymi wystawami. Muzeum stosuje różne narzędzia interaktywne, graficzne i efekty dźwiękowe i świetlne, aby pomóc zwiedzającym zdobyć i utrwalić wiedzę.

Muzeum jest czynne od 16 lat i oferuje bezpłatny wstęp. Chociaż może nie interesować wszystkich tematyka finansów, warto zobaczyć to muzeum podczas przechadzki po ulicach starego miasta. Muzeum składa się z pięciu niedużych sal, a pierwsza niespodzianka czeka na zwiedzających zaraz po wejściu do muzeum – telefon używany przez Bank Litwy w okresie międzywojennym dzwoni i wyświetla komunikat „Proszę podnieść słuchawkę”. Głos Prezesa Zarządu Banku Litwy zaprasza zwiedzających do odwiedzenia muzeum.

Muzeum Pieniądza Wilno – Cennik

Wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny

Muzeum Pieniądza Wilno – Godziny otwarcia

Godziny otwarcia Muzeum Pieniądza Wilno zmieniają się w zależności od pory roku. Od 1 kwietnia do 31 października Muzeum jest otwarte we wtorki, środy, czwartki i piątki od godziny 10:00 do 19:00 oraz w soboty od 11:00 do 18:00. Natomiast od 1 listopada do 31 marca Muzeum czynne jest we wtorki, środy, czwartki i piątki od godziny 9:00 do 18:00 oraz w soboty od 10:00 do 17:00.

Przydatne linki

Oficjalna strona Muzeum Pieniądza w Wilnie

Adres

Totorių g. 2/8, 01121 Vilnius, Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj