Strona główna Litwa Wilno Ostra Brama

Ostra Brama

0
Ostra Brama
Ostra Brama

Brama Ostrobramska w Wilnie

Najbardziej znanym symbolem wileńskim bez wątpienia jest Ostra Brama. Najstarsza wzmianka w źródłach historycznych pochodzi z 1514 roku.

Aktualnie w Ostrej Bramie znajduje się miejsce kultu — święte sanktuarium Maryjne. Warto wiedzieć, że przed wiekami była to zaledwie jedna z kilkunastu bram miasta zwieńczona obronną wieżą. Co ciekawe — jedyna, która przetrwała próbę czasu i możemy ją oglądać po dziś dzień. Potwierdzeniem faktu, że była to fortyfikacja obronna, jest już sama architektura bramy — liczne strzelnice na zewnętrznej elewacji bramy. Prymarną fasadę kaplicy wykonano w późniejszym okresie.

Drzewiej nazywano ją bramą Miednicką, ponieważ ulokowana była na szlaku, który prowadził właśnie do Miednika. Etymologii obecnego kształtu nazwy można doszukiwać się w nazwie jednej z dzielnic na obrzeżach miasta.

W XVII wieku obok Ostrej Bramy wzniesiono kapliczkę z drewna, a w niej umieszczono obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Pożar, który doprowadził do ruiny drewnianą kapliczkę, bezpośrednio wpłynął na wybudowanie w jej miejscu murowanej. Obecnie styl budynku to typowy późny klasycyzm, a nadano mu go po rekonstrukcji w XIX wieku.

Kaplica ostrobramska skrywa cudowny obraz Najświętszej Marii Panny — Matki Boskiej Miłosiernej. To bez wątpienia jedno z najbardziej znanych i powszechnie uznanych za wybitne dzieł malarskich okresu odrodzenia. Na Litwie zwana Madonną Ostrobramską albo Madonną Wileńską. Powstał w XVII wieku będąc zadedykowanym tej konkretnej kaplicy, a za wzorce posłużyły ryciny holenderskiego malarza — Martina de Vosa. Osoby wierzące uznają ten obraz za święty i sprawiający cuda; jest czczony i uznany za cudowny jednakowo przez katolików, prawosławnych oraz unitów. Słynny na cały świat, a jego kopie zdobią ściany kościołów na całym świecie. Na przykład w Paryżu — w kościele św. Seweryna, a także w wielu świątyniach w Polsce.

Ważne informacje:

  • Jest to najcenniejszy skarb Wilna przyciągający do kaplicy tłumy ludzi z całego świata

Przydatne linki:

Opis na wikipedii

Gdzie się znajduje?

Brama Ostrobramska
Aušros Vartų g. 14
Wilno 01303, Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj