Strona główna Litwa Wilno Wieża Telewizyjna w Wilnie

Wieża Telewizyjna w Wilnie

464
0

Wieża Telewizyjna w Wilnie to nie tylko imponująca konstrukcja i atrakcyjny punkt widokowy. Jest to także ważne miejsce w historii Litwy i symbol walki o wolność i niepodległość tego kraju.

W styczniu 1991 roku, gdy Litwa walczyła o swoją niepodległość, wieża telewizyjna stała się miejscem dramatycznych wydarzeń. W dniu 13 stycznia wojska radzieckie zaatakowały siedzibę Komitetu Obrony Litwy oraz Radiowo-Telewizyjnej Komisji Kontroli, która znajdowała się w budynku wieży telewizyjnej. W czasie szturmu zginęło 14 osób, a setki innych zostało rannych. Ta krwawa noc stała się symbolem walki Litwinów o wolność i niepodległość.

Dziś wieża telewizyjna jest miejscem pamięci i hołdu dla tych, którzy zginęli w tej dramatycznej sytuacji. W Wieży Telewizyjnej znajduje się Muzeum Walki o Wolność (Laisvės kovų muziejus), które upamiętnia wydarzenia z 13 stycznia 1991 roku oraz walkę Litwinów o wolność i niepodległość. Muzeum składa się z kilku sal, w których prezentowane są eksponaty, dokumenty oraz zdjęcia związane z tamtymi wydarzeniami.

Wieża Telewizyjna w Wilnie to także popularny punkt turystyczny. Codziennie wieżę odwiedzają tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć panoramę miasta z jej szczytu. Na wysokości 165 metrów znajduje się restauracja „Droga Mleczna” (Paukščių takas), z której można podziwiać wspaniałe widoki na Wilno i jego okolice. Restauracja ta jest jedynym tarasem widokowym na Litwie na takiej wysokości.

Wieża Telewizyjna jest także często wykorzystywana w celach artystycznych. W czasie świąt Bożego Narodzenia wieża jest dekorowana jak ogromna choinka, a podczas różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych wieża była już udekorowana wielką koszykarską siatką czy też ogromnymi transparentami.

Wieża Telewizyjna Wilno – Bilety

Dorośli muszą zapłacić od €11 do €14, studenci €9, a uczniowie, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z niższej ceny biletu, wynoszącej €7. Dla rodzin z dziećmi dostępny jest także bilet rodzinny w cenie €30-34, który pozwala na wejście na 19 piętro dla maksymalnie 4 osób. Warto zwrócić uwagę na to, że cena biletu może się różnić w zależności od sezonu turystycznego.

Wieża Telewizyjna Wilno – Godziny otwarcia

Obiekt jest otwarty od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11:00-21:00.

Przydatne linki

Oficjalna strona Wieży Telewizyjej w Wilnie

Adres

Sausio 13-osios g. 10, 04347 Vilnius, Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj