Strona główna Litwa Wilno Zamek w Trokach – jedyny zamek na wyspie w Europie Wschodniej

Zamek w Trokach – jedyny zamek na wyspie w Europie Wschodniej

429
0

Zamek na wyspie w Trokach (Trakų Salos pilis)

Zamek w Trokach to jeden z najważniejszych zabytków Litwy, znajdujący się na wyspie, otoczonej przez jezioro Galwe, niedaleko stolicy Wilna. Z zewnątrz zamek prezentuje się majestatycznie, a jego wieże i mury z pewnością przyciągają uwagę. Warto zobaczyć tę atrakcję turystyczną, zwłaszcza że znajduje się w malowniczym miasteczku Troki, znanym z pięknych krajobrazów i zabytkowych uliczek. Sam zamek na wyspie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w tej okolicy. Po wielokrotnych zniszczeniach w ciągu wieków, zamek został ostatecznie odbudowany, zachowując swój niepowtarzalny charakter. Jego pierwotna budowa miała miejsce między XIV a XV wiekiem przez księcia Kiejstuta oraz jego syna Witolda.

W czasie swojej długiej historii zamek w Trokach był zamieszkiwany przez ludzi różnych narodowości, m.in. Karaimów, Tatarów, Litwinów, Rusinów i Polaków. W wyniku wielu ataków i zniszczeń zamek wielokrotnie przebudowywano i wzmocniano jego obronność.

Najważniejszą częścią zamku był czworoboczny pałac, który został wzmocniony i powiększony o wiele pomieszczeń mieszkalnych, kaplicę, kuchnie i stajnię. Zamek w Trokach utracił swoje znaczenie militarne po bitwie pod Grunwaldem, kiedy to Wielkie Księstwo Litewskie pokonało swojego głównego wroga.

W XVII wieku zamek stopniowo popadał w ruinę, ale dzięki pracom modernizacyjnym w latach 1951-1961 udało się go odbudować. W 1962 roku zamek został przekazany Muzeum Historycznemu w Trokach, gdzie obecnie znajdują się różne ekspozycje historyczne i artefakty.

Zamek w Trokach to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Litwy, która przyciąga turystów swoją architekturą i historią. Na zamku odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia, takie jak festyny średniowieczne, rekonstrukcje bitew oraz koncerty muzyczne.

Zamek w Trokach zwiedzanie

Jak długo warto tam być?

Jeśli planujesz odwiedzić zamek w Trokach, to powinieneś zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny na zwiedzanie. Wewnątrz zamku znajduje się wiele interesujących sal, pokoi oraz różnego rodzaju pomieszczeń. Niektóre z nich zostały zamienione na sale muzealne, bogate w wystawy i eksponaty, znajdziemy tam między innymi monety, wyposażenie wnętrz i informacje historyczne.

Co warto zobaczyć?

Wewnątrz zamku znajduje się 9 komnat, zamieszkiwanych niegdyś przez rodzinę księcia oraz gości. Trudno jest dokładnie określić przeznaczenie wszystkich pomieszczeń, na szczęście w środku znajdziemy materiały opisowe.

Do najciekawszych pomieszczeń należą m.in. komnata reprezentacyjna oraz sala sądowa, które wciąż zachowują swój dawny, królewski blask.

Poza tym, na terenie kompleksu znajduje się także Muzeum Historyczne, które wypełnione jest setkami najróżniejszych eksponatów. Należą do nich między innymi szklane naczynia z Mezopotamii, bogata kolekcja pieczątek i pieczęci czy piękne, oryginalne główki fajek wytwarzane z europejskiej porcelany. Oprócz tego, w muzeum znajdziemy także wyroby z emalii, kości oraz innych materiałów i tworzyw. W innych pomieszczeniach prezentowane są meble oraz trofea myśliwskie. Wszystko to znajduje się w 12 salach byłych koszarów.

Kolorowe domy Karaimów w Trokach

Charakterystycznym elementem Trok są kolorowe domki karaimskie, stojące wzdłuż głównej ulicy. Domki były budowane według określonego schematu. Każdy z nich ma spadzisty dach i trzy okna z białymi ramami. Karaimi mają swoją własną tradycję kulinarną, opartą na baraninie. Najbardziej znanym daniem są kibiny – pieczone pierogi z kruchego ciasta drożdżowego, które podaje się z różnymi rodzajami nadzienia. Wiele dań kuchni karaimskiej opiera się na baraninie, ale obecnie można znaleźć również warianty wegetariańskie i wegańskie.

Zamek w Trokach – Bilety wstępu

W sezonie, czyli od kwietnia do września, cena biletu dla dorosłych wynosi 12 euro, a dla studentów i seniorów 6 euro. Poza sezonem, czyli od stycznia do marca i od października do grudnia, ceny są nieco niższe – bilet dla dorosłych kosztuje 8 euro, a dla studentów i seniorów 4 euro. Bilet wstępu na zamek pozwala zwiedzać zamek oraz muzea znajdujące się na jego terenie.

Zamek w Trokach – Godziny otwarcia

W marcu, kwietniu, październiku i listopadzie zamek jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Natomiast w miesiącach letnich, od maja do września, zamek jest otwarty codziennie od 10:00 do 19:00, z wyjątkiem poniedziałków. W okresie zimowym, od grudnia do lutego, zamek jest otwarty od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00.

Zamek w Trokach – Parking

W pobliżu zamku dostępne są trzy strefy parkowania: niebieska, czerwona i żółta. Wysokość opłat za godzinę parkowania różni się w zależności od strefy. W strefie niebieskiej opłata wynosi 1,50 € za godzinę, w czerwonej – 1,20 €, a w żółtej – 1,00 €. Dla autobusów i obozowiczów obowiązuje minimalna opłata za godzinę w wysokości 5,00 €.

Dojazd do Trok

Samochodem

Dojazd do Trok samochodem z Wilna to zaledwie 27 km, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest jazda drogą szybkiego ruchu A16. Z Kowna, odległość do Trok wynosi około 100 km, a trasa prowadzi najpierw autostradą A1, a następnie drogą Nr 107. Zarówno z Wilna, jak i z Kowna, podróż samochodem do Trok jest stosunkowo łatwa i wygodna, co czyni to historyczne miasto łatwo dostępnym dla turystów i mieszkańców.

Autobusem

Dojazd do Trok autobusem jest bardzo wygodny i łatwy. Z dworca autobusowego w Wilnie, znajdującego się przy ulicy Sodų 22, można skorzystać z autobusów podmiejskich o numerze 6 oraz międzymiastowych o numerach 28 i 29, które kursują bezpośrednio do Trok. Autobusy do Trok odjeżdżają aż 50 razy dziennie w ciągu tygodnia i około 40 razy w weekendy, co oznacza, że można wybrać najlepszy dla siebie termin. Przez całą drogę można podziwiać piękne krajobrazy Litwy.

Pociągiem

Wiele osób decyduje się na podróż do Trok pociągiem, ponieważ jest to wygodny i niedrogi środek transportu. Do stacji kolejowej w Trokach docierają z Wilna. Przejazd trwa zaledwie 30 minut. W czasie podróży pasażerowie mogą podziwiać piękne krajobrazy i zrelaksować się przed zwiedzaniem miasta. Stacja kolejowa w Trokach znajduje się w niedalekiej odległości od centrum miasta, co ułatwia dalszy dojazd do atrakcji turystycznych.

Przydatne linki

Oficjalna strona Trok

Adres

21142 Troki, Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj