Strona główna Litwa Wilno Zarzecze Wilno (UŽUPIS)

Zarzecze Wilno (UŽUPIS)

2338
0

Zarzecze Wilno

UŽUPIS (Zarzecze) bywa często porównywamy do paryskiego Monmartru jak i Kristianii, czyli jednej z dzielnic Kopenhagi. Wynika to z tego, że dzielnica Zarzecze nazywana jest „republiką” artystów. Republika zarzecza ma swój własny hymn oraz konstytucję. Treść konstytucji Republiki Zarzecza znaleźć można na murze na ulicy Paupio. Dzielnica ta ma również swojego prezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa, a także swojego patrona, którym jest Anioł Zarzecza wykonany z brązu. Co jeszcze znaleźć można w Užupis? Znajdują się tu między innymi dwa kościoły, aż siedem mostów oraz cmentarz bernardyński.

Na początek trochę historii…

Zarzecze to jedna z najstarszych dzielnic Wilna. Pierwsze historyczne wzmianki o niej sięgają wieku XVI. Dawniej Zarzecze słynęło z młynów wiatracznych, których szum skrzydeł rozbrzmiewał po okolicy. Mieszkali tu w większości rzemieślnicy oraz biedota.

Był i czas, w którym w okolicach Zarzecza znajdował się tak zwany „dom schadzek”. Czasy sowieckie to natomiast niechlubne czasy w dziejach tej dzielnicy Wilna. Stała się ona miejscem niezwykle niebezpiecznym, w którym spotkać można było wyłącznie ludzi marginesu społecznego. Jednakże upływ czasu sprawił, że los Užupis odmienił się. Zaczęli bowiem zamieszkiwać w nim artyści, co przyczyniło się do powstania Akademii Sztuk Pięknych.

Współczesne Zarzecze

A jak wygląda Zarzecze obecnie? Może i niektórym ciężko w to uwierzyć, ale dzisiaj Zarzecze jest jedną z najbardziej prestiżowych oraz droższych dzielnic Wilna, niezwykle zresztą ekskluzywną, w którą tchnięte zostało nowe życie. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturowych i artystycznych, takich jak festiwale mody alternatywnej, koncerty, wystawy, przedstawienia czy wieczory poetyckie, jak i wiele innych.

Symbole Zarzecza

Zarzecze czyli „miejsce za rzeką”. Nie sposób nie domyślić się zatem, że rzeka Wilenka jest jednym ze stałych elementów tej dzielnicy. Jednym z symboli Zarzecza jest rusałeczka, nazywana także Panną z Zarzecza. Jej autorem jest Romas Vilciauskas. Rzeźbę wykonano z brązu. Znajduje się ona na nabrzeżu Wilenki. Jej piękno przyciąga w to miejsce ludzie z całego świata, a podobno ci, którzy nie mogą mu się oprzeć zostają tu na zawsze.

Zarzecze posiada także drugi symbol- rzeźbę Anioła, tego samo autora, która została odsłonięta w roku 2002. Znajduje się ona na głównym placu Zarzecza.

Ważne informacje o: Zarzecze Wilno

  • Bardzo ładna i klimatyczna dzielnica po której po prostu warto pospacerować

Przydatne linki:

Zarzecze na wikipedii

Adres:

Zarzecze
Wilno, Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj