Strona główna Niemcy Berlin East Side Gallery

East Side Gallery

2487
0

East Side Gallery

East Side Gallery jest największą pod względem długości częścią zachowanego do dziś odcinka historycznego Muru Berlińskiego i największą, biorąc pod uwagę kryterium wielkości, galerią na świeżym powietrzu na świecie. Swój początek ma ona w okolicy dworca Wschodniego (Ostbahnhof) a kończy się na wysokości ulicy Warszawskiej (Warschauer Straße), w okolicy Oberbaumbrücke.  Tzw. „Granica światów” przebiegała w tej lokalizacji wzdłuż rzeki, a mur wewnętrzny spełniał funkcję jej dodatkowego zabezpieczenia.

Galeria w swoich zasobach posiada ponad 100 oryginalnych malowideł ściennych – graffiti (szacowanych przez różne źródła na liczbę od 102 do 106 sztuk), których długość wynosi 1316 metrów. Autorami obrazów są artyści pochodzący z różnych części świata (jest to 118 autorów z 21 krajów). Powstały one na wschodniej części Muru po upadku NRD.  Ich renowacji dokonano dopiero po 20 latach, w 2009 roku.

Pierwsze z malowideł są autorstwa Christine MacLean i powstały w grudniu 1989 roku, tuż po zburzeniu Muru. Do innych słynnych obrazów należą:  głośny „Brotherly Kiss” , stworzony przez Dimitri Vrubel, prezentujący pocałunek dwóch komunistycznych wodzów – Breżniewa i Ericha Honeckera jak również „Fatherland”  Gunthera Schaefera  i „Berlin – New York” Gerharda Lahra. Na szczególną uwagę zasługuje również obraz Birgit Kinder, zatytułowany „Test the Best”, przedstawiający trabanta wjeżdżającego przez Mur.  Warty zobaczenia jest także „Vaterland” niemieckiego artysty Günthera Schaefera, pokazujący niemiecką flagę z gwiazdą Dawida, symbolizujące Kristallnacht, będącą pogromem narodu Żydowskiego. Dzieł prezentowanych w galerii jest mnóstwo, dlatego warto przeznaczyć kilka godzin na spokojne i dokładne zapoznanie się ze wszystkimi.

East Side Gallery, to nie tylko wyraz nadziei i przyjaźni, ale również wolności, głównie artystycznej. Jest to tzw. Muzeum muru berlińskiego, będące pomnikiem, mimo że w formie galerii sztuki, którą wg źródeł, odwiedza półtora miliona turystów każdego roku.

Ważne informacje o dworcu w Berlinie

  • East Side Gallery to największa na świecie galeria obrazów na zewnątrz.

Adres:

East Side Gallery,
Mühlenstraße
10243 Berlin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj